Make your own free website on Tripod.com
 

        SYDNEY 2000 OLYMPIC RESULTS


                                                  GOLD     SILVER      BRONZE
ARCHERY

Womens Individual                      Mi-Jin Yun (Kor)             Nam-Soon Kim (Kor)         Soo-Nyung Kim (Kor)
Mens Individual                           Fairweather (Aus)            Wunderle (USA)                Van-Alten (Ned)
Women Team                               South Korea                     Ukraine                              Germany
Men Team                                    South Korea                     Italy                                    United States

ATHLETICS

Men 20km Walk                          Korzeniowski (Pol)          Hernanadez (Mex)                Andreyev (Rus)
Men Shotput                                Harju (Fin)                        Nelson (USA)                        Godina (USA)
Women 100m                               Jones (USA)                     Thanou (Gre)                         Lawerence (Jam)
Men 100m                                    Greene (USA)                  Boldon (Tri)                           Thompson (Bar)
Men Javelin                                 Zelenzy (Cze)                   Backley (GBR)                      Makarov (Rus)
Women Discus                             Zverena (Blr)                   Kelesidou (Gre)                     Yatchencko (Blr)
Men 800m                                    Schumann (Ger)               Kipketer (Den)                      Said-Guemi (Alg)
Women 100m Hurdles                 Shishigina (Kaz)               Alozie (Ngr)                           Morrison (USA)
Women 400m Hurdles                 Privalova (Rus)                Hemmings (Jam)                   Bidouane (Mor)
Men 400m Hurdles                      Taylor (USA)                    Somayli (S Arabia)               Herbert (S Africa)
Women 200m Walk                      Liping Wang (Chn)          Plaetzer (Nor)                       Vasco (Esp)
Women 200m                               Jones (USA)                      Davis-Thompson (Bah)        Jayasinghe (Sri)
Men 200m                                    Kenteris (Gre)                  Campbell (GBR)                   Boldon (Tri)
Men Long Jump                           Pedroso (Cub)                  Taurima (Aus)                       Schurenko (Ukr)
Men Decathlon                            Nool (Est)                          Sebrie (Cze)                          Huffins (USA)
Women Shot Put                           Korolchik (Blr)                 Peleshecko (Rus)                 Kumbermuss (Ger)
Women Marathon                        Takahasi (Jpn)                 Simon (Rom)                         Chepchumba (Ken)
Men High Jump                            Kliugin (Rus)                   Sotomayor (Cub)                   Hammad (Alg)
Women Triple Jump                     Marinova (Bul)                Lebedeva (Rus)                    Hovorova (Ukr)
Women Heptahthlon                     Lewis (GBR)                   Prokhorova (Rus)                 Sazanovich (Blr)
Men Hammer Throw                    Ziolowski (Pol)                 Vizzoni (Ita)                           Astapkovich (Blr)
Women 400m                                Freeman (Aus)                 Graham (Jam)                       Merry (GBR)
Men 400m                                     Johnson (USA)                Harrison (USA)                     Haughton (JAM)
Men Discus                                   Alekna (Ltu)                    Riedel (Ger)                          Kruger (RSA)
Men 110m Hurdles                       Garcia (Cub)                   Trammell (USA)                    Crear (USA)
Men Pole Vault                             Dragila (USA)                 Grigorieva (AUS)                  Flosadottir (Isl)
Women 5000m                              Szabo (Rom)                    O'Sullivan (Ire)                     Wami (Eth)
Women 800m                                Mutola (Moz)                  Graf (Aut)                              Holmes(GBR)
Men Triple Jump                          Edwards (GBR)               Garcia (Cub)                         Kapustin (Rus)
Men 10,000m                                Gebrselassie (Eth)          Tergat (Ken)                         Mezgebu (Eth)
Men 50hm Walk                           Korzeniowski (Pol)          Fadejevs (Lat)                      Sanchez (Mex)
Women Hammer Throw               Skolimowska (Pol)           Kuzenkova (Rus)                 Muenchow (Ger
Men Pole Vault                             Hysong (USA)                 Johnson (USA)                     Tarasov (Rus)
Women Long  Jump                      Dreschler (Ger)               May (Ita)                              Jones (USA)
Men 3000m Steeplechase            Seroney (Ken)                 Kipketer (Ken)                     Ezzine (Mar)
Men 1500m                                   Ngeny (Ken)                    El Guerrouj (Mar)                Lagat (Ken)
Modern Pentathlon                       Svatkovsky (Rus)           Balogh (Hun)                         Dovgal (Blr)
Women 10,000                              Tulu (Eth)                         Wami (Eth)                            Ribeiro (Por)
Women 4x100m Relay                 Bahamas                          Jamaica                                 USA
Men 4x1000m Relay                    USA                                  Brazil                                    Cuba
Women 1500m                              Merah-Benida (Alg)        Szekely (Rom)                      Szabo (Rom)
Mens Marathon                            Abera (Eth)                      Wainaina (Ken)                    Tola (Eth)
 

BADMINTON

Mixed Doubles                              China                                  Indonesia                              Great Britain
Men Doubles                                 Indonesia                           South Korea                          Malaysia
Women Singles                              Gong Zhachao (Chn)         Martin (Den)                         Ye Zhaoying (Chn)
Women Doubles                            Ge Fei/Gu Jun (Chn)         Huang Nanyan/                     Gao Ling/
                                                                                                   Yang Wei (Chn)                    Qin Yiyuan (Chn)
Men Singles                                   Ji Xinpeng (Chn)               Hendrawan (Ina)                   Xia Xuanze (Chn)
 

BASEBALL

Men                                              USA                                     Cuba                                      South Korea
 

BASKETBALL

Men                                                USA                                    FRA                                        LTU
 

BEACH VOLLEYBALL
 

Women                                         Australia                               Brazil                                    Brazil
Men                                              USA                                      Brazil                                    Germany
 

BOXING

48kg                                            Asloum (Fra)                       Munoz (Esp)                             Esquirol (Cub)
                                                                                                                                                   Chol Kim (PRK)
51kg                                            Ponlid (Tha)                        Jumadolov (Kaz)                       Thomas (Fra)
                                                                                                                                                   Sidorenko (Ukr)
54kg                                            Rigondeaux (Cub)               Malakhbekov (Rus                  Daniltchenko (Ukr)
                                                                                                                                                   Vinson (USA)
60kg                                            Kindelan (Cub)                    Kotelynk (Ukr)                        Benitez (Mex)
                                                                                                                                                   Maletin (Rus)
67kg                                            Saitov (Rus)                         Dotsenko(Ukr)                         Grusac (Mda)
                                                                                                                                                   Simion (Rom)
75kg                                            Gutierrez (Cub)                   Gaiderbekov (Rus)                   Alekperov (Aze)
                                                                                                                                                   Erdei (Hun)
91kg                                            Savon (Cub)                         Ibzagimov (Rus)                       Kober (Ger)
                                                                                                                                                   Tchantouria (Geo)
CANOE/KAYAK

Men K1 1000m                           Holmann (Nor)                    Merkov (Bul)                           Brabants (GBR)
Men K2 1000m                           Italy                                     Sweden                                     Hungary
Men C1 1000m                           Dittmar (Ger)                      Balceiro (Cub)                          Giles (Can)
Men C2 1000m                           Romania                              Cuba                                         Germany
Women K4 500m                        Germany                             Hungary                                    Romania
Men K4 1000m                           Hungary                              Germany                                   Poland
Men C1                                       Estanguet (Fra)                   Martikan (Svk)                        Mincik (Svk)
Women K1                                  Hilgertova (Cze)                 Guibal (Fra)                              Bardet (Fra)
Men C2                                       Peter Hochschomer/           Kolomanski/                             Jiras/Mader (Cze)
                                                     Pavol Hochschomer (Slo)   Staniszewski (Pol)

CYCLING

Women 500m Time Trial               Ballanger (Fra)                    Ferris (Aus)                              Cuiha Jiang (Chn)
Men 1km Time Trial                     Queally (GBR)                     Nimke (Ger)                             Kelly (Aus)
Men 4000m Individual Pursuit      Batko (Ger                          Lehmann (Ger)                         McGee (Aus)
Men Olympic Sprint                      France                                  Great Britain                            Australia
Women 3000m Individual Pursuit Van Moorsel (Ned)             Clignet (Fra)                             McGregor (GBR)
Men 4000m Team Pursuit            Germany                               Ukraine                                     Great Britain
Women Sprint                                Ballanger (Fra)                    Grichina (Rus)                          Yanovych (Ukr)
Men Sprint                                     Nothstein ( USA)                 Rosseau (Fra)                           Fiedler (Ger)
Men Points Race                           Lianeras (Esp)                     Wunants (Uru)                          Markov (Rus)
Men Kerin                                     Rosseau (Fra)                      Neiwand (Aus)                          Fiedler(Ger)
Men Madison                                Australia                               Belgium                                    Italy
Women Points Race                      Bellutti (Ita)                          Zijlaard (Ned)                          Siloussareva (Rus)
Men Road Race                            Ullrich (Ger)                         Vinokourov (Kaz)                    Kloeden (Ger)
 

DIVING

Women 3m Springboard               Russia                                China                                        Ukraine
Men 10m Platform                        Russia                                China                                        Germany
Women 10m Platform                   Wilkinson (USA)                Li Na (Chn)                              Montminy (Can)
Men 3m  Springboard                   Xiong Ni (Chn)                   Platas (Mex)                            Saoutine (Rus)
Women 10m Platform Synch        China                                  Canada                                     Australia
Men 3m Springboard Synch         China                                  Russia                                      Australia
Women 3m Springboard               Mingxia (Chn)                    Jingiing Guo (Chn)                  Linder (Ger)
 

EQUESTRIAN

3 Day Event                                  Australia                            Great Britain                               United States
Individual 3 day Event                 O'Connor (USA)                Hoy (Aus)                                    Todd (Nzl)
Team Dressage                            Germany                             Netherlands                                USA
Team Showjumping                      Germany                             Switzerland                                  Brazil

FENCING
 

Men Individual Epee                    Kolobkov (Rus)                  Obry (Fra)                                  Lee Sang-Ki (Kor)
Women Individual Epee               Nagy (Hun)                         Habluetzel-Buerki (Sui)             Flessel-Colovic (Fra)
Men Team Epee                           Italy                                     France                                        Cuba
Women Team Epee                      Russia                                 Switzerland                                 China
Men Individual Foil                      Kim Young-Ho (Kor)          Bissdorf (Ger)                            Chevtchenko (Rus)
Men Individual Sabre                  Covaliu (ROM)                   Gourdain (Fra)                           Kothny (Ger)
Women Individual Foil                 Vezzal (Ita)                          Koenig (Ger)                              Trillini (Ita)
Men Team Foil                             France                                 China                                          Germany
Women Team Foil                        Italy                                     Poland                                         Germany
Men Team Sabre                         Russia                                  France                                        Germany
 

FREESTYLE WRESTLING

54kg                                          Abdullayev (Aze)                    Henson (USA)                            Kamtanov( Gre)
63kg                                          Oumakhanov (Rus)                Barzakov (Bul)                           Jang Jae Sung (Kor)
76kg                                          Leipold (Ger)                          Slay (USA)                                  Eui Jae Moon (Kor)
97kg                                          Mourtasaliyev (Rus)              Bairamukov (Kaz)                      Kurtanidze (Geo)
 

GYMNASTICS

Male Team                               China                                    Ukraine                                         Russia
Women Team                           Romania                               Russia                                           China
Male All Round                       Nemov (Rus)                        Wei Yang (Chn)                             Beresh (Ukr)
Women All Round                   Amanar (Rom)                      Olaru (Rom)
Trampoline                               Karavaeva (Rus)                  Tshuleva (Ukr)                             Cockburn (Can)
Men Trampoline                      Moskalenko (Rus)               Wallace (Aus)                               Turgeon (Can)
Women Vault                           Zamolodtchikova (Rus)        Lobazniouk (Rus)
Men Floor Exercises              Vinrovs (Lat)                         Nemov (Rus)                                 Iovtchev (Bul)
Men Pommel                           Urzica (Rom)                         Poujade (Fra)                                 Nemov (Rus)
Women Uneven Bars              Khorkina (Rus)                     Ling Jie (Chn)                               Yang Yun (Chn)
Men Rings                              Csollany (Hun)                      Tampakos (Gre)                            Iovtchev (Bul)
Men Vault                               Deferr (Esp)                          Bondarenko (Rus)                         Blanik (Pol)
Women Beam                          Xuan Liu (Chn)                     Lobazniouk (Rus)                          Produnova (Rus)
Men Parallel Bars                   Li Xiaopeng (Chn)                Lee Joo-Hyung (Kor)                   Nemov (Rus)
Women Floor                           Zamolodtchikova (Rus)        Khorkina (Rus)                             Amanar (Rom)
Men Horizontal Bar                Nemov (Rus)                        Varonian (Fra)                               Lee Joo- Hyung (Kor)
Rhythmic Team Final              Russia                                   Belarus                                          Greece
 

HOCKEY

Women                                    Australia                                Argentina                                     Netherlands
 

JUDO

Women 48kg                          Tamura (Jap)                            Brouletova (Rus)                        Gradante (Ger)
                                                                                                                                                       Simmons (Bel)
Men 60kg                               Nomura (Jap)                           Jung Bu-Kyung (Kor)                 Poulot (Cub
                                                                                                                                                       Smagulov (Kgz
Women 52kg                         Verdecia (Cub)                          Narazaki (Jpn)                            Yuxiang Liu (Chn)
                                                                                                                                                       Hui Kye (PRK)
Men 66kg                              Ozcan (Tur)                               Benboudaoud (Fra)                     Giovinazzo (Ita)
                                                                                                                                                       Vazagashili (Geo)
Women 57kg                         Fernandez (Esp)                        Gonzalez (Cub)                            Pekli (Aus)
                                                                                                                                                       Kusakabe (Jpn)
Men 73kg                              Maddaloni (Ita)                         Camilo (Bra)                               Laryukov (Blr)
                                                                                                                                                       Zelonjis (Lat)
Women 63kg                         Vandenhende (Fra)                   Li Shufang (Chn)                         Jung Sung-Sook (Kor)
                                                                                                                                                       Vandecaveye (Bel)
Men 81kg                              Takimoto (Jpn)                         In-Chui Cho (Kor)                       Delgado (Por)
                                                                                                                                                       Budolin (Est)
Women 70kg                         Sibelis Veranes (Cub)               Kate Howey (GBR)                    Min- Sun Cho (Kor)
                                                                                                                                                       Scapin (Ita)
Men 90kg                              Mark Huizing (Ned)                 Carlos Honorato (Bra)               Demont  (Fra)
                                                                                                                                                       Mashurenko (Fra)
Women 78 kg                        Lin (Chn)                                   Lebrun (Fra)                                Richter (Rom)
                                                                                                                                                       Pierantozzi (Ita)
Men 100kg                            Inoue (Jpn)                                Gill (Can)                                     Stepkine (Rus)
                                                                                                                                                       Traineau (Fra)
Women 78kg plus                 Hua Yuan (Chn)                        Beltran  (Cub)                              Seon-Young Kim (Kor)
                                                                                                                                                       Yamashita (Jpn)
Men 100kg plus                    Douillet (Fra)                            Shinohara (Jpn)                           Pertelson (Est)
                                                                                                                                                       Tamerlan Tmenov (Rus)
 

MOUTAIN BIKE/ROAD CYCLING
 

Women Cross Country             Pezza (Ita)                                Blatter (Sui)                            Fullana (Esp)
Men Moutain Bike                   Martinez (Fra)                         Meirhaeghe (Bel)                   Sauser (Sui)
Men Individual Time Trial       Ekimov (Rus)                           Ullrich (Ger)                           Armstrong (USA)
Women Individual Time Trial  Zijlard (Ned)                             Holden (USA)                         Longo-Ciprelli (Fra)
 

ROWING
 

Women Single Sculls                Karsten (Blr)                          Neykova (Bul)                  Ruschow-Stomporowski (Ger)
Men Single Sculls                     Waddell (Nzl)                         Mueller (Sui)                     Hacker (Ger)
Women Coxless Pairs              Romania                                  Australia                           USA
Men Coxless Pairs                   France                                     USA                                   Australia
Women Double Sculls              Germany                                 Netherlands                      Lithuania
Men Double Sculls                   Slovenia                                  Norway                              Italy
Men Coxless Fours                  Great Britain                          Italy                                   Australia
Women Lgtwgt Double Sculls  Romania                                 Germany                           USA
Men Lightwght Double Sculls  Poland                                     Italy                                  France
Men Lightwght Coxless Fours France                                    Australia                           Denamrk
Women Quad Sculls                 Germany                                 Great Britain                    Russia
Men Quad Sculls                      Italy                                         Netherlands                     Germany
Women Eight                            Romania                                  Netherlands                     Canada
Men Eight                                 Great Britain                           Australia                          Croatia
 
 

SAILING

Women Mistral                   Sensini (Ita)                              Lux (Ger)                       Kendall(Nzl)
Men Mistral                        Sieber (Aut)                              Espinola (Arg)               McIntosh (Nzl)
Men Tornado                       Austria                                     Australia                        Germany
Men 49er                             Finland                                     Great Britain                  USA
Men 470                              Australia                                   USA                                Argentina
Women 470                         Australia                                   USA                                Ukraine
Women Europe                   Robertson (GBR)                     Matthysse (Ned)           Amato (Arg)
Men Laser                          Ainslie (GBR)                           Scheidt (Bra)                 Blackburnn (Aus)
Finn                                      Percy (GBR)                            Devoti (Ita)                    Loof (Swwe)
Star                                      USA                                          Great Britain                  Brazil
Soiling                                  Denmark                                  Germany                        Norway
 
 

SHOOTING

Men 10m Air Rifle               Cai Yalin (Chn)                          Khadjibekov (Rus)              Aleinikov (Rus)
Women Trap                         Gudzineviciute (Ltu)                  Racinet (Fra)                       E Gao (Chn)
Men 50m Free Pistol            Kiriakov (Bul)                           Basinsky (Blr)                     Tenk (Cze)
Women Double Trap            Hansen (Swe)                            Gelisio (Ita)                          Rhode (USA)
Women 50m Sport Rifle       Mauer- Rozanska (Pol)            Goldobina (Rus)                  Feklistova (Rus)
Men Double Trap                 Faulds (GBR)                            Mark (Aus)                         Al Dehani (Kuw)
Men 50m Free Rifle Prone  Edman (Swe)                             Grimmel (Den)                     Martynov (Blr)
Men 25m Rapid Fire Pistol  Alifirenko (Rus)                        Ansermet (Sui)                    Raicea (Rom)
Women Skeet                       Meftakhetdinova (Aze)             Demina (Rus)                      Igaly (Hun)
Women 25m Sport Pistol     Grozdeva (Bul)                           Luna Tao (Chn)                   Evglevskaya (Blr)
Men 10m Running Target    Ling Yang (Chn)                       Moldovan (Mda)                 Zhiyuan Niu (Chn)
Men 50m Free Rifle             Debevec (Slo)                           Hirvi (Fin)                            Stenvaag (Nor)
Men Skeet                            Milcheve (Ukr)                         Malek (Cze)                        Graves (USA)
 

SOCCOR

Women                                Norway                                     USA                                        Germany
Men                                     Cameroon                                 Spain                                      Chile
 

SWIMMING

W 400m Individual Medley   Klochkova (Ukr)                    Tajima (Jap)                          Caslaru (Rom)
Men 400m Freestyle             Thorpe (Aus)                           Rosolino (Ita)                        Keller (USA)
Women 4x100m Freestyle    USA                                         Netherlands                           Sweden
Men 4x 100m Freestyle        Australia                                 USA                                        Brazil
Women 100m Butterfly         De Brujin (Ned)                      Moravcova (Svk                   Torres (USA)
Men 100m Breaststroke       Fioravanti (Ita)                       Moses (USA)                         Sloudnov (Rus)
Women 400m Freestyle        Bennett (USA)                        Munz (USA)                           Poll (CRC)
M 400m Individual Medley  Dolan (USA)                           Vendt (USA)                           Myden (Can)
Women 100m Backstroke    Mocanu (Rom)                        Nakamura (Jpn)                    Zhivanevskaya (Esp)
Men 200m Freestyle            Van Den Hoogenband (Ned)  Thorpe (Aus)                          Rosolino (Ita)
Men 100m Backstroke         Krayzelburg (USA)                 Welsh (Aus)                           Theloke (Ger)
Women 100m Breaststroke  Quann (USA)                          Jones (Aus)                            Heyns (Rsa)
Women 200m Freestyle        O'Neill (Aus)                           Moravcova (Svk)                  Poll (CRC)
M 4x200m Freestyle Relay  Australia                                 USA                                        Netherlands
Men 200m Butterfly             Malchow (USA)                      Sylant'yev (Ukr)                     Norris (Aus)
W 200m Individual Medley  Klochkova (Ukr)                     Caslaru (Rom)                       Teuscher (USA)
Women 200m Butterfly        Hyman (USA)                          O'Neill (Aus)                          Thomas (Aus)
Men 100m Freestyle            Van Den Hoogenband (Ned)  Popov (Rus)                            Hall (USA)
Men 200m Breaststroke      Fioravanti (Ita)                       Parkin (Rsa)                            Rummolo (Ita)
Women 4x200m Relay         USA                                         Australia                                  Germany
Men 200m Backstroke        Krayzelburg (USA)                 Piersol (USA)                           Welsh (Aus)
Women 200m Breaststroke Kovacs (Hun)                          Kowal (USA)                            Beard (USA)
Women 100m Freestyle       De Brujin (Ned)                      Alshammar (Swe)                     Torres (USA)
                                                                                                                                                 Thompson (USA)
Men 100m Butterfly             Froelander (Swe)                  Klim (Aus)                                  Huegill (Aus)
Women 800m Freestyle        Bennett (USA)                     Klochkova (Ukr)                        Sandeno (USA)
Women 200m Backstroke    Mocanu (Rom)                     Maracineanu (Fra)                    Nakao (Jpn)
Men 50m Freestyle               Ervin (USA                          No Silver                                    Van Den Hoogenband (Ned)
                                               Gary Hall (USA)
Men 1500m                           Hackett (Aus)                      Perkins (Aus)                             Thomspon (USA)
Men Medley Relay              USA                                      Australia                                     Germany
Women Medley Relay         USA                                      Australia                                     Japan
Women 50m Freestyle         De Brujin (Ned)                   Alshammar (Sui)                         Torres (USA)
 

SYNCHRONISED SWIMMING

Duet Free Routine                Russia                                    Japan                                    France
Team Free Routine               Russia                                    Japan                                    Canada
 
 

TABLE TENNIS

Women Singles                Wang Nan (Chn)                    Li Ju (Chn)                            Chen Jing (Tpe)
Men Singles                     Kong Linghui (Chn)               Ove-Waldner (Swe)              Liu Guoliang (Chn)
Women Doubles              China                                      China                                      South Korea
 

TAEKWONDO
 

Women 49kg                   Burns (Aus)                            Rodriguez (Cub)                   Hi Shu-Ju (Tpe)
Men 58kg                        Mouroutsos (Gre)                 Esparza (Esp)                        Huang Chih-Hsiung (Tpe)
Women 57kg                   Jae-Eun Jung (Kor)               Hieu Ngan Tran (Vie)          Bikcin (Tur)
Men 68kg                        Lopez (USA)                          Fin Joon Sik (Kor)                Saeibinehkohal (Iri)
Women 67kg                   Sun-Hee Lee (Kor)               Gunderson (Nor)                   Okamoto(Jpn)
Men 80kg                        Fuentes (Cub)                       Ebnoutalib (Ger)                    Garibay (Mex)
 

TENNIS

Women Singles                V Williams (USA)                    Dememtieva (Rus)                    Seles (USA)
Men Doubles                   Nester/Lareau (Can)              Woodforde/Woodbridge (Aus)  Corretja/Costa (Esp)
Men Singles                     Kafeknikov ( Rus)                  Haas (Ger)                                Di Pasquale (Fra)
Women Doubles              USA                                          Netherlands                              Belgium
 

TRIATHLON
 

Women                        McMahon (Sui)                        Jones (Aus)                                Messmer (Sui)
Men                             Whitfield (Can)                        Vuckovic (Ger)                            Rehula (Cze)
 
 

WEIGHTLIFTING

Men 56kg                    Mutlu (Tur)                               Ivanov (Bul)                            Wu Wenxiong (Chn)
Women 48kg               Dragneva (Bul)                         Nott (USA)                              Rumbewas (Ina)
Men 62kg                    Pechalov (Cro)                          Sabanis (Gre)                          Minchev (Bul)
Women 53kg               Yang Xia (Chn)                          Li Feng-Ying (Tpe)                 Bimti Slamet (Ina)
Women 58kg               Jimenez (Mex)                          Ri Song Hui (Prk)                   Suta (Tha)
Women 63kg               Xiaomin Chen (Chn)                 Popova (Rus)                           Chatziionannou (Gre)
Women 69kg               Lin Weining (Chn)                     Markus (Hun)                         Malledwari (Ind)
Women 75kg               Urrutia (Col)                              Ogbeifo (Ngr)                          Kuo Yi Hang (Tpe)
Men 69kg                    Boevski (Bul)                            Markov (Bul)                          Lavrenov (Blr)
Women 75kg Plus        Meiyuan Ding (Chn)                Wrobel (Pol)                            Haworth (USA)
Men 77kg                    Zhan Xugang (Chn)                   Mitrou (Gre)                           Melikyan (Arm)
Men 85kg                    Dimas (Gre)                              Huster (Ger)                            Azzanidze (Geo)
Men 94kg                    Kakiasvilis (Gre)                       Petrov (Rus)                           Sudas (Tur)
Men 105kg                  Tavakoli (Iri)                             Tsagaev (Bul)                         Assad (Qat)
Men 105kg Plus           Rezazadeh (IRI)                       Weller (Ger)                           Danielyan (Arm)
 

WRESTLING (Greco Style)

54kg                            Sim Kwon Ho (Kor)                  Rivas (Cub)                             Kang Yong Gyun (Pkr)
58kg                            Igali (Can)                                Gitinov (Rus)                            McIlray (USA)
63kg                            Samourgachev (Rus)                Maren(Cub)                            Akaki Chachua (Geo)
76kg                            Kardanov (Rus)                        Lindland (USA)                       Yli-Hannuksela (Fin)
97kg                            Ljungberg (Swe)                       Saldadze (Ukr)                         Lowney (USA)
Men 58kg                   Nazarian (Bul)                          In-Sub (Kor)                            Zetian (Chn)
Men 69kg                   Azcuy (Cub)                              Nagata (Jpn)                           Glouchkov (Rus)
Men 85kg                   Yerlikaya (Tur)                        Bardosi (Hun)                          Vakhtangadze (Geo)
Men 130kg                 Gardner (USA)                         Kareline (Rus)                         Debelka (Blr)

                                                                         Paralympic    Olympic
                                                                           Torch           Torch